X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

زندگی نامه وکارنامه ی آلبانی

یکشنبه 23 شهریور‌ماه سال 1393

زندگی نامه وکارنامه ی آلبانی

شیخ محمد ناصر الدین بن حاج نوح ألبانی معروف به «البانی» فرزند حاج نوح درسال۱۳۳۳هـ.ش مطابق با۱۹۱۴م درشهر «آشکودره » پایتخت دولت آلبانی متولد شد. وی به همراه پدرش به شام هجرت نمود و در آنجا دروس ابتدائی را در مدرسه «اسعاف خیری» در دمشق به پایان رسانید بعد از اتمام دوره ابتدائی، پدرش نظام آموزشی مدرسه را برای فرزندش کافی و کامل نمی‌دانست از این رو خودش با یک روش دقیق علمی و فشرده به آموزش وی همت گماشت و قرآن، تجوید، نحو و صرف و فقه مذهب حنفی را به وی آموخت. تا اینکه قرآن را به قرائت حفص از عاصم، حفظ کردهمچنین وی دروس فقه حنفی و مقداری از بلاغت و لغت را نزد سعید برهانی، فرا گرفت و از محدث حلب شیخ محمد طباخ، اجازه روایت، گرفت.

نکته‌ای که باید به آن اشاره شود، این است که با وجود اینکه سلفیادر باره علم البانی اغراق می‌کنند، ولی عده‌ای از علمای اهل سنت، او را فردی استاد ندیده معرفی کرده و براین باورند که وی شاگرد هیچ یک از علمای اسلام نبوده و هیچ علمی را از بزرگان دین، اخذ نکرده است.

 

اهانت‌های البانی به علمای اهل سنت

البانی که مورد تمجید علمای وهابیت است، نه تنها کتب مهم اهل سنت مانند صحیح مسلم و صحیح بخاری، از تعرض او در امان نمانده است24 بلکه علمای مشهور اهل سنت را نیز مورد تعرض، دشنام و اهانت قرار داده است. به عنوان نمونه مواردی را ذکر می‌کنیم :

البانی،‌ افرادی مانند عبد البر، ابن حزم، ذهبی، ابن حجر، صنعانی[25]را به خطا متهم کرده و به ذهبی ، تهمت تناقض گویی زده است[26] و محدث مناوی[27] را به عنوان یک متعصب معرفی کرده است [28]و در باره او می‌گوید: همانا از عجایب که توجیهى بر آن نمى‏دانم، این است که در بسیارى از اوقات حرف‏های مناوی تناقض دارد.[29]

 

مذمت‌ها و مخالفت‌های علمای اهل سنت درباره البانی

هرچند برخی علمای وهابیٌان در باره شیخ ناصرالدین، غلو کرده و او را تا حد علامٌه و امام بالا می‌برند، ولی عده‌ای از اهل سنت، البانی را به خاطر حمایت از ابن تیمیه و عدم تخصٌصش در تصحیح و تضعیف روایات و اعتقادات ضد دینی و اهانت به علماء، مورد سرزنش قرار داده‌اند که مواردی را نام می‌بریم:

 

الف : خائن و بدعت‌گذاربودن البانی

ابن صدیق غماری[30]از علمای معاصر اهل سنت، درباره البانی این چنین اقرار می‌کند :

الف: البانی،شخصى است که در تصحیح و تضعیفش، مورد اعتماد نیست، بلکه در این زمینه، انواعى از تدلیس و خیانت در نقل و تحریف کلمات علماء دارد و جرأت بر مخالفت اجماع و بر ادعاى نسخ بدون دلیل دارد که این به نادانی او به علم اصول و قواعد استنباط باز مى‏گردد.

ب: شیخ ناصرالدین مدعی است که با بدعت‏ها همچون توسل به پیامبر (ص) مى‏جنگد و با درود بر پیامبر (ص) و قرائت قرآن بر میٌت مخالف است، ولى مرتکب زشت­ترین بدعت‏ها با تحریم حلال الهى و دشنام دادن مخالفان خود با بدترین دشنام‏ها شده است که حال او در این مورد همانند حال ابن تیمیه است؛ و طائفه‏اى از علما را تکفیر کرده و طائفه‏اى دیگر را بدعت‌گذار معرفى کرده است، ولى خودش دو بدعت گذاشته که قبیح‏تر از آن وجود ندارد

د: البانى چگونه این لقب شیخ الاسلام را به ابن تیمیه داده است در حالى که معتقد به تناقض در عقاید اسلام است. غماری بعداز نقل این قضایا می‌گوید: من گمان مى‏کنم بلکه یقین دارم که حافظ ابن‌ ناصر اگر از عقیده او مطلع و آنچه مفاسد بر آن مترتب است، آگاهى داشت کتاب «الردّ الوافر» را در دفاع از او نمى‏نوشت؛ چرا که او این کتاب را در حالى نوشت که مغرور به گفته‏هاى تعریف درباره او بود. و نیز نعمان آلوسى فرزند صاحب تفسیر، اگر عقیده ابن تیمیه را به طور حقیقى مى‏دانست کتاب «جلاء العینین» را درباره او نمى‏نوشت.

 

ب: اجتهادات غلط و حیله گری البانی در تصحیح و تضعیف احادیث

غماری، درباره اجتهادات البانى براین عقیده است که اجتهادات غلطش و حیله‌گری و خیانت البانی در تصحیح و تضعیف احادیث، به خاطر پیروی وی از هوای نفسش است . همچنین این محدث اهل سنت، براین باور است اهانت البانی و زبان درازى او بر ضد علما و فضلاى مسلمین، همگی عقوبتی است از خداوند بر او در حالى که نمى‏داند و درکتابش به این نکته نیز اشاره می‌کند که شیخ ناصرالدین، از جمله کسانى است که گمان مى‏کند که کار خوب انجام مى‏دهد در حالى که گمان اشتباهى دارد و از خداوند مى‏خواهیم تا ما را از آنچه که او به آن مبتلا شده نجات دهد و از هر بدى به خدا پناه مى‏بریم .

 

ج: البانی وعدم اهلیٌتش در علم حدیث

سقاف ازعلمای شافعی، نظرش درباره البانی این گونه است که البانى راه هواى نفس و مزاجى‏بودن را در تصحیح و تضعیف پیموده و با علم جرح و تعدیل به حسب آنچه رأیش ابراز مى‏دارد، بازى مى‏کند و این نشانگر آن است که او اهلیٌت اشتغال به این علم شریف ( علم حدیث ) را ندارد که تصحیح و تضعیف نماید، و جایز نیست بر کسى که بر قول او اعتماد کند.

بنابراین علمای اهل سنت ، البانی را به خاطر حمایت وی از ابن تیمیه و بدعت گذاری در دین و آراء‌ و فتواهای ضد دینیش، مورد طعن و مذمت قرار داده‌اند.

 

ردیٌه‌های علمای اهل سنت بر البانی

بسیاری از علمای اهل سنت،همچنان که در برابر ابن تیمیه و محمدبن عبدالوهاب موضع منفی گرفتند، در مقابل البانی نیز که پیرو آنان بشمار می‌رود، موضع گرفته و کتاب های فراوانی در ردٌ او نوشتند که به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم :

1. «قاموس شتائم الألبانى» از حسن بن على سقاف شافعى.

2. «القول المقنع فى الردّ على الألبانى المبتدع»، از علامه شیخ عبدالله بن صدیق غمارى

3«تنبیه المسلم الى تعدى الالبانى على صحیح مسلم»، از علامه محدث شیخ محمّد سعید شافعى.

4. «وصول التهانى باثبات سنیة السبحة و الرد على الألبانى» از علامه محدث شیخ محمّد سعید شافعى.

5.«البشارة و الاتحاف فى ما بین ابن تیمیة و الألبانى فى العقیدة و الاختلاف» از حسن بن على سقاف شافعى.

6.«تناقضات البانى الواضحات» از حسن بن على سقاف شافعى

7.«الشماطیط فى ما یهذى به الألبانى فى مقدماته من تخبطات و تخلیط» از حسن بن على سقاف شافعى.

8. «الالبانى؛ شذوذه و اخطاؤه» از علامه محدث شیخ حبیب الرحمان اعظمى.

9. «کتاب مفتوح الى الشیخ ناصر الدین الالبانى» از شاگردش محمود مهدى استانبولى.

 

 

نمونه‌ای از اعتقادات و فتواهای البانی

البانی که به عنوان یک محدٌث معروف است نه به عنوان یک مفتی ولی وی با این حال فتواهای را از خود صادر می‌کند که به عنوان نمونه مواردی را ذکر می‌کنیم :

1 - البانی، معتقد است خداوند دارای دو صفت تعجب و خندیدن است.

2- وی براین باور است که پدر و مادر و جدٌ پیامبر (ص) عبدالمطلب، بت پرست بود و با حال کفر از دنیا رفته‌اند و اهل آتش هستند.

3- استمناء روزه را باطل نمی‌کند

4 - اذان در مساجد در برابر بلندگوى صوتى (میکرفون) مشروع نمى‏باشد.

5 - دعا براى جنگ‏جویان و مرزبانان و مدافعان از وطن از جانب‏ خطیب نماز جمعه حرام است

6 - روز جمعه را روز تعطیلى به حساب آوردن بدعت است».

7 – خواندن فاتحه برای ارواح مردگان ، مخالف با سنت ، بلکه بدون شک بدعت است، خصوصاً آنکه قرائت- بنابر قول صحیح- به مرده‏ها نمى‏رسد.

نظرات (1)
مرتبط با پست شما
http://tollabtalesh.blogfa.com/category/521
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد